top of page

PRZEŁAMUJĄC FALE

Tytuł oryginalny: Breaking the Waves

Reżyseria: Lars von Trier

Produkcja: Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Norwegia, Szwecja 1996 

Obsada: Emily Watson, Stellan Skarsgård, Katrin Cartlidge, Jean-Marc Barr, Udo Kier

Premiera: 31.07.2015

Czas trwania: 159 minut

W obsypanym nagrodami „Przełamując fale” Lars von Trier zabiera nas w podróż do Szkocji lat 70. XX wieku. Bohaterką jest Bess McNeill (nominowana do Oscara w kategorii najlepsza rola kobieca Emily Watson), która właśnie zawarła związek małżeński z Janem (Stellan Skarsgård, laureat Srebrnego Niedźwiedzia za film „Prostoduszny morderca”), pracownikiem platformy wiertniczej. Chociaż Bess jest głęboko wierząca i postępuje według wytycznych swojej wiary, lokalna społeczność nie akceptuje jej małżeństwa, Jana traktuje jako obcego.

Kiedy mężczyzna znów wyrusza na platformę, poddana społecznemu ostracyzmowi Bess gorliwie modli się do Boga, by jej rozłąka z mężem trwała jak najkrócej. Jej prośba zostaje spełniona. Jan wraca do domu wcześniej w wyniku wypadku, któremu uległ przy pracy. Sparaliżowany mężczyzna prosi żonę, obwiniającą się o jego nieszczęście, by współżyła z innymi mężczyznami i opowiadała mu o swoich przeżyciach, bo tylko w ten sposób może być dalej szczęśliwa. Na początku niechętna wytycznym Bess z czasem zaczyna wierzyć, że spełniając wolę Jana, spełnia wolę samego Boga. Widząc w tym jedyną drogę do odzyskania przez męża władzy w nogach, oddaje się kolejnym mężczyznom. Nie wie jednak, że tragedia wisi w powietrzu…

„Przełamując fale” uchodzi dziś za klasyczny obraz utrzymany według zasad manifestu DOGMA 95. Oszczędna scenografia, specyficzna gra aktorska i plastyczne, niedoświetlone zdjęcia budują niepowtarzalny klimat. Mimo upływającego czasu, film nie zestarzał się ani trochę. Autorski styl Larsa Von Triera nadal okazuje się niepodrabialny, a liczne nagrody filmowe, w tym Grand Prix festiwalu w Cannes dowodzą, że jurorzy i krytycy odpowiednio wcześnie się na nim poznali. „Przełamując fale” to dziś część filmowego kanonu, a także pierwsza część tzw. „trylogii serca”, której kolejnymi odsłonami są „Idioci” i „Tańcząc w ciemnościach”.

ZWIASTUN

GALERIA

bottom of page